Emir Ramić
U sklopu istraživanja pod generalnim nazivnikom “Uloga bošnjaÄkih organizacija u dijaspori u oÄuvanju i jaÄanju bošnjaÄkog nacionalnog bića”, raÄ‘enog u deset zemalja svijeta u kojima trenutno žive Bošnjaci na nauÄno - istraživaÄkom uzorku od 1000 Bošnjaka iz razliÄitih socijalnih, polnih, obrazovnih i ideoloških struktura, predstavljamo dio koji se odnosi na ulogu džemata u oÄuvanju bošnjaÄkog nacionalnog bića u dijaspori. Taj dio istraživanja je raÄ‘en na nauÄno - istraživaÄkom uzorku od 20 džemata u 10 zemalja sa 100 ispitanika - džematlija.
Najvažniji rezultati istražiavanja
Jedan, 96% ispitanika smatra da je džemat najorganizovaniji, najefektniji i najpostojaniji oblik organizovanja Bošnjaka u dijaspori, koji može saÄuvati i jaÄati multidimenzionalno bošnjaÄko biće, koje je omeÄ‘eno islamom kao svojom duhovnom ko
Dva, 89% ispitanika smatra da su osnovni zadaci džemata: zaštiti sebe, svoju porodicu, svoj narod, svoju naciju i svoju vjeru od zla, nepravde, neistine, islamski odgojiti i obrazovati djecu, te oÄuvati i jaÄati islamsku – duhovnu ko
Tri, 94% ispitanika smatra da se podvojenost sjevernoameriÄkih Bošnjaka u vjeri može rješiti jaÄanjem viših oblika islamskih institucija. Podvojenost unutar džemata i izmeÄ‘u džemata predstavlja veliki problem, ne samo u procesu oÄuvanja i jaÄanja islamske ko
ÄŒetiri, 78% ispitanika smatra da je stanje vjerskog kadra u dijaspori nezadovoljavajuće. Premalo je vjerskog kadra sa visokom struÄnom spremom. Nedostaje dosljedna kadrovska politika u ovoj oblasti. TakoÄ‘er nedostaju jasni kriterijumi po pitranju izbora imama.
Pet, 89% smatra da je osnovni problem Bošnjaka u pravilnom shvatanju islama, koji mezheb sljediti i koja je najispravnija forma prakticiranja islama.To dovodi do zbunjenosti Bošnjaka koji traže jasna objašnjenja po ovom pitanju.
Šest, 86% ispitanika ocjenjuje ulogu Reis ulema dr. Mustafe ef. Cerića pozitivnom. Uloga Reisa se ocjenjuje pozitivnom ne samo u procesu jaÄanja islamske ko
Sedam, 73% ispitanika smatra da provedene reforme u vjerskom životu Bošnjaka u dijaspora u smislu dobivanja mešihata, muftija i glavnih imama nije dovoljno, Traži se nastavak reformi u ovoj oblasti. Posebno se traže modusi za prevazilaženje podvojenosti unutar džemata i izmeÄ‘u džemata, te izmeÄ‘u razliÄitih islamskih organizacija.
Osam, 91% ispitanika smatra da su roditelji kao prvi i najvažniji uÄitelji i odgojatelji najodgovorniji za islamski odgoj djece.
Devet, 87% ispitanika smatra da je porodica osnovna Äelija i stub islamske zajednice. MeÄ‘utim porodica na Zapadu nije isto što i porodica u Bosni i Hercegovini. Paralelno sa tim džemat na Zapadu nije isto kao i džemat u Bosni i Hercegovini. U tom smislu traži se promjena metoda i sadržaja rada džemata, posebno mekteba. Prije svega se traži uÄenja maternjeg bosanskog jezika unutar džemata, jer djeca komuniciraju uglavnom na engleskom jeziku i prijeti im asimilacija i zaborav. U tom smislu se podržava ne samo održavanje mekteba na bosanskom jeziku, već i otvaranje škola bosanskog jezika pri džematima u kojima bi se pored maternjeg jezika izuÄavala bošnjaÄka i bosanska historija, tradicija i kultura.
Deset, 76% ispitanika smatra da veza izmeÄ‘u džemata i drugih oblika vjerskog organizovanja Bošnjaka u dijaspori i Islamske zajednica Bosne i Hercegovine matice nije zadovoljavajuća.
Jedanaest, 79% ispitanika smatra da imami nisu dovoljno motivirani za rad. Istovremeno 82% ispitanika smatra da imami trebaju imati viskoku struÄnu spremu za obavljanje imamskih poslova.
Dvanaest, 80% ispitanika smatra da imame trebaju birati džematski odbori. Isti procenat smatra da bi jedino sama dijaspora trebala birati svoje muftiju.
Trinaest, 76% ispitanika smatra da Bošnjaci nisu razjedinjeni koliko su nepovezani.
ÄŒetrnaest, 91% ispitanika smatra da je neophodno politiÄko organiziranje i djelovanju.Bošnjaka u dijaspori, potpuno odvojeno od vjere i vjerskih organizacija i zajednica.
Petnaest, 97% ispitanika smatra da je uloga bošnjaÄke inteligencije u razvoju džemata slaba. BošnjaÄki intelektualci još nisu prepoznali zlo i zloÄinca, još nisu stali na stranu žrtve, uglavnom šute, neki Äak i perom pucaju na Bošnjake i BiHercegovinu. Kao što intelektualci ne mogu biti opravdanje za politiÄare i njihove katastrofalne poteze, tako ni intelektualci ne mogu ostati bez moralne i struÄne odgovornosti za svoje ideje na temelju kojih neko drugi djeluje ili ne djeluje. Mnogi “ intelektualci” rat u Bosni i Hercegovini nazivaju “primitivnim plemenskim konfliktom”. Ako je genocid i agresija u Bosni i Hercegovini bio “plemenski konflikt”, onda se “civilizirani ljudi” zaista trebaju plašiti konflikta u kome će uÄestvovati “civilizirana drustva”.
Šesnaest, 86% ispitanika smatra da Bošnjake niko ne može optužiti zbog toga što su izražavaju svoje simbole vlastite bitnosti i samobitnosti, svoje vjerovanje, misli ili ubjedjenja.
Sedamnaest, 84% ispitanika smatra da svako ima pravo na slobodu izražavanja., slobodu mišljenja, slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja, bez mješanja javne vlasti. Svako ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere.
Osamnaest, 89% ispitanika smatra da je vakuf najpouzdaniji ekonomski resurs bošnjaÄkog naroda. On je prikupljan stotinama godina radi ekonomskog pomaganja vjerskih i socijalnih potreba Bošnjaka. Lišiti Bošnjake vakufa znaći lišiti ih njihovog ekonomskog resursa. Vakuf služi za održavanje vjerskih potreba Bošnjaka, za održavanje islama kao oblikovne konstante bošnjaÄkog bića. Kršenjem prava na vakuf, krši se zapravo bošnjaÄko pravo na ispoljavanje svoje vjere, što je zloÄin genocida koji se i dan danas još provodi.
Devetnaest, 95% ispitanika smatra da treba produkovati neku formu opšteg bošnjackog narodnog kongresa, koji bi usvojio rezoluciju kojom bi se tražilo da se bošnjaÄkom narodu vrati njegovo pravo na korištenje njegovih nacionalnih resusrsa, ukljuÄujući i vakuvsku imovinu. Jer, cilj gušenja vakufa jeste gušenje islama u Bosni i Hercegovini. Jer, bez džamije nema namaza, bez namaza nema muslimana, bez islama nema Bošnjaka, bez Bošnjaka nema Bosne i Hercegovine. Osnovni cilj rezolucije novog sve bošnjaÄkog sabora bi bio da ostavi pisani historijski dokaz o zloÄinu genocida nad Bošnjacima, dokaz o dvoliÄnom odnosa spram Bošnjaka, dokaz snage Bošnjaka i njihove moguÄnosti da se odupre strahovitim pritiscima, baš kako dolikuje jednom muslimanskom narodu.
ZAKLJUČNA RAZMATRANJA IZ ISTRAŽIVANJA
U današnje vrjeme kada su odnosi muslimanskog svijeta i zapada vrlo delikatni, kad i pored mješanja nacija, kultura, vjera i civilizacija dolazi do velikih predrasuda i nerazumjevanja, materjalno, organizaciono i kadrovsko jašanje bošnjaÄkih džemata u dijaspori je veoma vazan zadatak i cilj. Bošnjaci su žrtve laži i neistine. Takvi smo dijelom što drugi tako žele, a dijelom zato što mi sami ne znamo šta želimo. Bošnjaci vide svoju buducnost u dijaspori, ali ukoliko se laž ponovi stotinu puta, a istina niti jednom, Bošnjaci buduÄnosti neće imati u dijaspori.
Džemat kao osnovna islamska zajednica Bošnjaka treba kazivati istinu javno. Istinu širiti je i
Džemati trebaju biti mjesta gdje će Bošnjaci tražiti odgovore o islamu. Isti trebaju saraÄ‘ivati sa drugim džematima i njegovati dobre odnose sa drugim islamskim i drugim vjerskim zajednicama.
Džemati trebaju biti otvoreni i sarađivati sa medijima, imati transparentnost i komunikativnost, Pravac rada džemata bio trebao biti ogranićen na interesnu sferu gdje džemat egzistira i Bosnu i Hercegovinu. Raditi lokalno, misliti globalno.
Džemati se trebaju izvući se iz jednoobraznosti i ponuditi Bosnjacima uÄenje islama na njima zainteresovan naÄin.
Džemati trebaju izdavati vlastite biltene i publikovati ih javno.
Džemati trebaju poduzeti mjere zaštite svojih Älanove od moguÄih bolesti koje se u zapadnim društvima šire.
Džemat treba da vrati Bošnjaku povjerenje u samog sebe, kao Allahovog namjesnika na zemlji koji je odgovoran. Džemat treba da se bori protiv islamskog odnosno bošnjaÄkog pasivizma. Džemat treba da odgaja slobodne Bošnjake-dzematlije, duhovno jake da razgraniće istinu od krivde. Džemati trebaju širiti islam kao proces uspostave stvarnog mira koji se temelji na suživotu civilizacija, ne na njihovom sukobu. Džemati trebaju osloboditi Bošnjaka slijepog povoÄ‘enja za nekim, što je najlakše i najslabije rješenje, koje vodi u propast.
Bratimljenje Bošnjaka, bošnjaÄki dijalog, ništenje više od stotinu razliÄitih podjela unutar bošnjaÄkog nacionalnog bića na osnovama islama i razvijene odgovornosti pred Bogom su kljuÄne djelatnosti savremenog džemata.