Onima koji pokušavaju revidirati istinu o broju ubijene djece Sarajeva.
Onima koji pokušavaju revidirati istinu o broju ubijene djece Sarajeva.
Djeca Sarajeva nisu sluÄajne žrtve agresije na BiH. Ubijanje djece Sarajeva je smišljen, organizovan i sistematski zloÄin koji pokazuje genocidnu namjeru srpskog agresora u Sarajevu.
MeÄ‘unarodno humanitarno pravo štiti djecu od bilo kakvog napada, kako u miru tako i u uslovima rata. Ratna iskustva, posebno balkanska, potvrÄ‘uju da se garancije za zaštitu djece ne poštuju.Deklaracija o pravima djeteta usvojena je u Ujedinjenim narodima (UN) 1959. godine. Djeca su u tom dokumentu oznaÄena kao najosjetljivija grupa koja treba zaštitu od raznih vrsta nasilja, kako u miru, tako i ratnim uslovima. MeÄ‘unarodni dan nedužne djece žrtava agresije obilježava se 4. juna, kako bi se javnost upozorila da mnoga djeca pate usljed razliÄitih vidova zlostavljanja. Užasnuti dramatiÄnim porastom broja djeÄjih žrtava na Bliskom istoku, posebno u Palestini i Libanonu, UN su 1983. godine proglasili 4. juni „MeÄ‘unarodnim danom nedužne djece - žrtava agresije“.
Deveto poglavlje pod nazivom "Posljedice opsade Sarajeva: genocid, urbicid i ekocid" unutar djela "Opsada i odbrana Sarajeva 1992-1995.", koje je objavljeno 2008. godine u Sarajevu na stranici 401. donosi podatak o ubijenoj djeci u Sarajevu.
Ukupan broj stradale djece u Sarajevu je 1.601, a koliko djece je stradalo u kojoj godini donosi tabelarni prikaz. IzdavaÄ pomenute knjige koja je zapravo zbirka referata Okruglog stola održanog 23. novembra 2005. godine je Institut za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
IGK